Migrän och sånt.

Jag fick checka ut igår. Kände mig risig på torsdagens körrepetition, vaknade med fullt migränpåslag klockan fem och hulkade slem och galla över toaletten och en rostfri bunke fram tills någon gång tidig eftermiddag. (Ursäkta grafiska detaljer.) Bestämde mig ändå för att gå på kvällens körrepetition. Ingen After Choir, bara direkt hem. Hur mycket jag än hade velat gå på dagens repetitioner är det inte möjligt. (Körhelger med repetitioner tre dagar på raken är otroligt givande, nyttiga och roliga på det.) Jag har ”slagits med demoner” hela natten. Nu önskar jag att mina hormoner genast rättar in sig i ledet och låter mig vara ifred. Jag är inte i behov av mer spänning av det slaget i livet, tack. Något roligare har jag dessvärre inte att bidra med, men jag lovar att komma igen en annan dag. Hoppas att du som läser får en underbar helg!

You may also like

14 kommentarer

    1. Tack Marika! Jag låg mest däckad. Imorse steg jag upp kl. 7.30 utan huvudvärk, så nu ligger detta bakom mig. Kram!

  1. Stackare, hoppas du mår bättre idag.
    Själv har jag typ aldrig ont i huvudet. Migrän måste vara hemskt.
    Vacker bild på torget du bjuder på.

    1. Tack! Ja, nu är det äntligen bättre! Visst har torget sina stunder? Jag gillar att se Karl XI stå där och spana.

  2. Nej vad jobbigt! Har aldrig haft migrän, knappt huvudvärk heller, så kan inte ens föreställa mig. Hoppas den är över och att du kan återgå till det du vill igen. Kram

    1. Lyllos dig! Huvudvärk har varit min ofrivilliga kompis i hela det vuxna livet. Mycket bättre sedan jag slutade äta vetemjöl, men nu är det hormonerna som leker med mig. Tack för omtanken. Kram!

  3. Fy!! Stackar dig Monica! Migrän är inget att leka med! Liggläge i mörker och ta det lugnt! Var rädd om dig!

    Kryakramar till dig! Anna

    1. Usch, så trist! Det är kanske hormonerna som stökat för dig också? Hoppas vi slipper framöver.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *