monnah

Planttant, samtalsterapeut och samhällsbetraktare

Välkommen påsken.

För mig som är som jag är känns det viktigt och roligt att följa årets skiftningar också inomhus genom att rota lite i skåp och lådor för att ändra om lite i inredningen. Den stora hönan (godisgömman) i vitt opalglas är min favorit. Hon börjar värpa först i påskveckan, men jag hör nog att maken lyfter på locket för att kolla läget mest varje dag tills det verkligen händer… De vackra, målade äggen köpte jag på World Market i SLC då vi bodde i Orem. De gör mig orimligt glad! Har olika favoriter varje år.

Vi har en enda björk i trädgården och den kändes inte aktuell att anlita som björkrisleverantör, så jag klippte grenar från en liten sälg på vår sida nätet som gränsar till grannens åker. (Den styckades av från den här gården en gång i tiden.) Vill ändå ta bort den då vi klipper gräset där för att komma runt viltnätet som sitter runt trädgårdslandet. Jag satte grenarna i vatten då jag gärna vill bjuda in våren lite mer konkret, men riset har chans att hålla sig fint längre utan vatten. Dessa färgglada fjädrar återvinner jag år efter år, vill inte gärna köpa nya påskfjädrar.

Glasäggen från svenskt tenn och de tovade äggen från Panduro samsas i ljusgrenen. Där svävar de ovanför en lite mindre godisgömma och en kruka påskliljor från ICA. bredvid vår vackra (eh) mikrovågsugn. Alltså, den hade jag gärna sluppit ha framme och jag har en idé gällande den som kanske kommer att genomföras i vår.

Årstidsbordet har både naturen, den sekulära och den kristna påsken representerade. Hittar du vad som är vad? Egentligen är det bara tändsticksasken som inte alls har med påsk att göra. Nu saknar jag bara lite mer blomster och några björkriskransar. Ska ner till campingen och se om jag kan plocka upp ris som blåst ner på lekplatsen. Inte lika lätt att jobba med då det torkat, men det funkar det också.

Ett svar till ”Välkommen påsken.”

  1. Profilbild för Annika

    Vad fint du pyntat inför påsk. Monnah!! Jättefint. Vad kul med World Market, och att de hade så fina ägg. DE är verkligen sååå fina, dina ägg därifrån.
    Jag pyntar nästan inget alls till påsk, om ens ngt …
    US har förstört påsken för mig, den är ju så larvigt kort. Men hos er är den så lång, fin och mysig. Njöt när jag firade med min mamma 2024 hemma i Sthlm. SÅ himla mysigt. Min syster brukar säga att påsken i Sverige är som Thanksgiving här, lika lång och väldigt mysig. Håller med henne.
    Saknar Sverige under påsken. Men denna påsk åker vi till New Jersey, och det blir kul. Ska träffa K och M och gå igenom lite inför bröllopet. Älskar dina glasägg du hängt på grenarna. Påskris, så givet såklart, och fint!! Kramar!!!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *