monnah

Planttant, samtalsterapeut och samhällsbetraktare

28 november 2025.

Igår firades Thanksgiving i många slott och stugor, främst i USA. Enorma mängder kalkon tillagades i ugnar dubbelt så stora som våra små effektiva pjäser. Ja, förutom de som Donald Trump benådade då. Stora tackdagen, stora American football-dagen, stora slappardagen, stora hajkdagen, stora matlagardagen, stora släktdagen… Svenskarna har bara tagit till sig en enda grej med Thanksgiving, nämligen black Friday. Det är för mig det enda dåliga med Thanksgiving, en dag som egentligen motsvarar mellandagsrean. Inte bara en svart fredag heller (det är idag som är den ”riktiga” svarta fredagen för övrigt), utan den har blivit till svarta veckor, en svart månad. Ett mörker med konsumtionshets där folk ska luras att köpa sådant som de inte behöver.

Mina funderingar går dock idag runt gemenskap och traditioner, god mat som förbereds länge och äts upp ganska snabbt. Det ägnas kanske mer tid till att diska än till att äta själva maten? Det är inget problem, det är bara så det ska vara. Vi firar alltid Thanksgiving på lördagen efter själva dagen. Av praktiska orsaker har det blivit så vi löst problemet med att denna högtidsdag alltid går av stapeln den fjärde torsdagen i november. Jag ser nu fram emot en av årets bästa måltider. Mums filibabba! Tack till Olga, Miriam och studentvännerna som gav mig uppgiften att fixa sötpotatisen 1998 och alla andra som har inspirerat till hur just vår Thanksgiving ser ut. Tack till Ali Edwards som hade några ”days of gratitude” 2012 så jag fick inspiration till det som blev ”Trettio Tacksamma Dagar”. Denna helg betyder något för mig på djupet. Tack.

6 svar till ”28 november 2025.”

  1. Profilbild för Channal

    Hej Monnah! Haha här har vi t.o.m. Black Week!! Helt Galet! Men bra att passa på och köpa julklappar. Thanksgiving är en fin helg i Nordamerika. Högtiden Thanksgiving går tillbaka till 1600-talet, då europeiska nybyggare hade en svår första tid i Nordamerika. Efter sin första lyckade skörd höll de en tacksägelsefest tillsammans med ursprungsbefolkningen som hade hjälpt dem med odling och överlevnad. Så det är deras egen tradition i USA. En stor helg… läste i morgontidningen att det är runt 40 miljoner amerikaner som reser åtta mil eller mer för att fira med släkten. Det är kärlek! Nio av tio äter kalkon, totalt konsumeras 48 miljoner kalkoner!! Wow!! Någon måste överleva till nästa år! Tycker vi borde ha fler skördefester här hemma på tacksägelsedagen i oktober. Tycker om budskapet… att känna tacksamhet för livets gåvor.

    KRAM till DIG! Anna

    1. Profilbild för monnah
      monnah

      Jag håller med dig! Att fira skördefest och känna tacksamhet för livets gåvor, det är grejer! Detta firar jag mycket gärna och är glad att vi har ett speciellt firande för det i vår familj. Kram, kram!

  2. Profilbild för Nilla Tankebubblor

    Jag har sett hennes namn förut, Ali Edwards. Efter en sökning i min blogg så var det 2011. förmodligen eftersom jag håll på med scrapbooking och sånt. Hon har så fin skrivstil och en bra sida på YouTube.
    …och jag håller med dig om Thanksgiving och Black Friday.

    1. Profilbild för monnah
      monnah

      Ja, helt säkert! AE var en av de stora ”scrapparna”. Numera är hon helt fokuserad på livsdokumentation rent allmänt, men försöker nog få in både pyssliga och digitala element för detta ändamål.
      Tack Nilla!

  3. Profilbild för Anna i Portugal

    Gillar budskapet med Thanksgiving men inte Black Friday, inte hur den formats i Europa i alla fall. När jag läser hos Annika så verkar den tolkas annorlunda i USA, i af i hennes kretsar. Kram

    1. Profilbild för monnah
      monnah

      Nej, jag håller med dig. Allt är svart från Halloween och framåt… Jag förstår att det är smidigt ur julklappssynvinkel för folk, men det blir så väldigt märkligt ändå. Kram!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *